Şule Nur Orhan

Şule Nur Orhan Özgeçmiş ve Çalışma Alanları

Eğitim Hayatı:
Yeditepe Üniversitesi Psikoloji ve North Carolina Üniversitesi Psikoloji bölümünü (Amerika, değişim programı) eş zamanlı olarak  bitirdikten sonra, İstanbul Şehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında ‘Travma Sonrası Stres Bozukluğu tanısı almış bireylere Kültürel Olarak Adapte Edilmiş Tanılararası Bilişsel Davranışçı Terapi Protokolünün Uygulanması ve Etkilerinin İncelenmesi’ konulu tezine devam etmektedir. Uygulanan tedavi protokolü Türkiye’de yapılan ilk çalışmadır ve Harvard Üniversitesi D. Hinton tarafından oluşturulmuştur. Ek olarak,  Marmara Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık eğitimi almış, İstanbul Melahat Şefizade Ortaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında alan stajını tamamlamıştır.

Mesleki deneyimleri:

Muğla Adliyesinde adli psikolog olarak, İsviçre’de Basel Hastanesi Psikiyatri ve Psikoterapi bölümünde alan stajlarını tamamlamıştır. İstanbul Şehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek lisans bünyesinde bireysel, grup, ergen ve çocuklarla süpervizyon eşliğinde psikoterapi çalışmaları ve psikolojik değerlendirme uygulamaları yapmıştır. Yüksek lisans eğitiminden bu yana Kartal ve Kadıköy Belediyelerinde grup ve bireysel terapiler uygulamaktadır. Ayrıca pilot Aday Adayı sürecindeki mülakat aşamalarından biri olan kurul mülakatlarına hazırlık sürecinde ki pilot adayları ile çalışmaktadır.

Ayrıca bilimsel araştırmalara önem vermektedir. Lisans eğitimi devam ederken, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünde yürütülen “Erkek Japon Bıldırcınlarının Cinsel Davranışında Klasik Koşullanma ve Edimsel Koşullanmanın Etkileri” araştırmasında, Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünde yürütülen “Danışanlar için ideal terapi ortamı”, “Davranış sinirbilimi, Depresyon ve Motivasyonun etkileri”, “Sözel Akıcılık Testinin standardizasyonu” araştırmalarında asistanlık yapmıştır.

Şu anda Boğaziçi Üniversitesi’nde hamilelik döneminden itibaren annenin biyopsikososyal faktörlerinin bebeğin gelişimi ve sağlığına etkisi incelenen, Türkiye’de gerçekleştirilen en kapsamlı araştırmalardan birisi olan “Anne- Bebek İlişkisi” Projesinde görev almaktadır.

Terapiye Yaklaşımı:
Şule Nur Orhan, yetişkinlere ve ebeveynlere yönelik psikoterapi hizmeti vermektedir. Ana ekolü Şema Terapidir. Diyalektik Davranışçı Terapi, EMDR, Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) ekollerini de benimsemiştir. Teorik yönelim açısından bütüncül bir yaklaşım benimseyerek farklı akımlardan beslenmektedir. Ek olarak, Çocuk merkezli oyun terapisi, gelişimsel temas oyun terapisi, filial (ebeveyn eğitimi) terapi, Çocuk ve Ergenlerde Şema terapi uluslararası uygulayıcısıdır.

Sivil Toplum ve Meslek Örgütü Deneyimleri:
Türk Psikologlar Derneği, Amerika Oyun Terapileri Derneği, EMDR Derneği üyesidir. Darülaceze Huzurevi, Bir Dilek Tut (Make A Wish), Düşler Akademesi gibi sosyal sorumluluk projelerine destek vermektedir.

Aldığı Eğitimler:

 • Şema Terapi- Prof. Dr. Gonca Soygüt Pekak
 • Diyalektik Davranış Terapisi – Doç. Dr. Elif Çelebi
 • Mindfulness – Farkındalık (Mindfulness) Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR) uygulayıcı eğitimi – Doç. Dr. Elif Çelebi
 • CBT : Culturally Adapted, Somatic-Focused CBT for PTSD – Doç. Dr. Ceren Acartürk
 • MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri)Uygulama, Analiz ve Yorumlama
 • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Gelişimsel Oyun Terapisi, Filial Oyun Terapisi – Reyhane Saadet
 • Çocuk ve Ergenlerde Şema Terapi – Christof Loose
 • Çocuk ve Ebeveynler için Psikoterapi Uygulamaları – Dr. Fatıma Tuba Yaylacı
 • Oyuncak Aile Öykü Tamamlama Testi Eğitimi – Hacettepe Üniversitesi – Dr. Sait Uluç
 • Güvenli Yer Senaryoları – Kuramsal Ard Alan – Hacettepe Üniversitesi – Dr. Sait Uluç
 • Otizmli Çocuklar için Psikoeğitim Materyali Tasarlama – Koç Universitesi
 • EMDR 1. Düzey Eğitimi – Emre Konuk